Jak začít
Kategorie:
OBECNÉ
Úroveň:
NOVÁČEK
Doba čtení:
5 MINUT
Pokud jste se dozvěděli o kalistenice a rádi byste s ní začali, ale nevíte jak nebo jste se to již zkusili, ale nepodařilo se to, tak tento článek vám pomůže. Neočekávejte ale žádné tajné tipy a triky, pomocí kterých se během krátké doby stanete pokročilými v kalistenice, nic takového bohužel není. U cvičení s vlastní vahou je klíčem vytrvalost a trpělivost, kalistenika vám pomůže si je osvojit. Pokud vydržíte dostatečně dlouho a nevzdáte to, tak bude vaší odměnou silné a atraktivní tělo, mnoho nových dovedností a také pevnější mysl.
Strategie
Mnoho nováčků začne cvičit s hlavním cílem naučit se nějakou pokročilou techniku (cvik), proto přeskočí základy a začne rovnou s trénováním dané techniky. Když si vyberou cvik na který nemají dostatek síly, tak to buď vzdají nebo cvičí se špatnou formou. Další možností je, že se jim cvik provést podaří, protože již například mají nějakou sílu z jiného sportu a začnou tedy cvičit cvik pro trénování pokročilé techniky. I když se jim může ze začátku dařit a mohou se trochu posouvat, tak je velmi pravděpodobné, že v určitém bodě přijde stagnace, pak svého cíle nedosáhnou, protože to vzdají nebo bude jejich cesta zbytečně trvat příliš dlouho.
Mnohem lepší je se nejdříve věnovat základům. Na začátku nám základní cviky bohatě vystačí pro budování svalové hmoty a síly. Základům je vhodné se věnovat minimálně několik měsíců, abychom si je pořádně osvojili, vybudovali nějakou základní sílu a také například zjistili, jaké typy workoutů nám vyhovují. Čím déle se budeme základům věnovat, tím snadněji a rychleji se pak naučíme středně těžké a pokročilé techniky. Důležité je zůstat konzistentní, výsledky se dostaví časem. Postupně se vytvoří návyk cvičit a pravidelné cvičení bude lehčí.
Po vybudování nějaké základní síly pak můžeme ke cvičení základních cviků přidat trénink techniky, kterou bychom se rádi naučili. Pro začátečníky je vhodné se věnovat jen jedné technice a neučit se jich více zároveň. Také si doporučuji na začátku vybrat techniku, která není příliš obtížná a lze jí dosáhnout během krátké doby, protože může začátečníky dlouhá cesta za náročnou technikou od cvičení odradit. Techniku trénujeme vždy na začátku cvičení, když máme nejvíce síly a energie.
Hlavní je začít. Není potřeba nejdříve najít nejefektivnější cviky a workouty, nakoupit veškeré vybavení, které můžete potřebovat a vyčkat na ideální chvíli. Zkrátka začněte, nejlépe už dnes. Postupem času se všechno správně zformuje, časem zjistíte, které workouty a cviky jsou dobré, efektivní a vyhovují vám, či které vybavení by se vám mohlo hodit. Nečekejte na nejideálnější chvíli, ta totiž nikdy nepřijde. Musíte začít co nejdříve, na vše ostatní postupně přijdete. Vyberte si nějaký cvik pro začátečníky, který znáte nebo který najdete a začněte. Důležité je naslouchat svému tělu, přestat cvičit, když vás něco příliš bolí a dopřát si odpočinek, pokud jste unavení.
Cvičení
S kalistenikou začneme cvičením základních cviků, které odpovídají naší úrovni. Při postupném nabíráním síly staré cviky obměňujeme za cviky nové, při kterých jsou využívány stejné svaly, ale jsou obtížnější.
Cvičení by na začátku mělo být krátké, neboť když je workout příliš dlouhý a náročný, tak je u začátečníka pravděpodobné, že to vzdá. Postupně se může délka a intenzita navyšovat. Důležité také je, aby bylo cvičení alespoň trochu zábavné a naplňovalo nás, protože pro dosažení výsledků není nejdůležitější, jak tvrdě člověk cvičí, nýbrž jak konzistentně. Posilování samozřejmě musí být trochu tvrdé a nepříjemné, ale na začátku to bohatě postačí do míry, která je dlouhodobě snesitelná. Nováčci by měli trénovat pouze základní cviky a měli by se jim věnovat dlouho. Čím více se na ně budou zaměřovat, tím snadnější pro ně pak bude pokročilejší kalistenika. Dbát by měli nejvíce na budování síly, k tomu mohou přidat nabírání svalové hmoty.
Za základní cvik považuji cvik, který není obtížné se naučit a který je efektivní. Takových cviků máme mnoho, takže je z čeho vybírat. Některé zvládne skoro každý nováček, u jiných může být potřeba trochu tréninku. Také mají často hodně variací. O cvicích pro nováčky v budoucnu napíšu samostatný článek, ale dalo by se říct, že většina cviků pro nováčky a začátečníky jsou základní cviky. Konkrétními příklady jsou například push up (klik), pull up (shyb), squat (dřep), plank (prkno) či dip a jejich základní variace. Každý cvik by měl být prováděn správně a v celém rozsahu pohybu, při problémech se správným provedením je dobré zvolit snadnější cvik. Rozhodně bychom ale neměli přecházet na nové cviky jen kvůli netrpělivosti. Pokud nám přijde současný cvik příliš jednoduchý, ale stále nejsme připravení na cvik obtížnější, tak můžeme zkusit provádět cvik pomaleji nebo zastavovat v nejtěžší části cviku, tím obtížnost současného cviku zvýšíme.
Když se učíme nový cvik, tak by měla být správná forma tou nejvyšší prioritou.
Důležité je věnovat pozornost všem svalům. Doporučuji posilovat i střed těla (břicho) a nohy, obojí je dobré cvičit alespoň pro estetiku našeho těla. Pevný střed těla se také hodí u velké řady cviků, například poskytuje větší stabilitu. Též je dobré neopomíjet protahování, jelikož svaly se při posilování zkracují.
Shrnutí
- pro úspěch v kalistenice je potřeba vytrvalost a trpělivost, musíme cvičit konzistentně
- nováčci by si měli nejdříve co nejlépe osvojit základní cviky a vybudovat pomocí nich základní sílu
- čím lepší máme základy, tím rychleji a snadněji se pak naučíme pokročilé techniky (cviky)
- nemá cenu čekat na nejideálnější chvíli, začít je potřeba teď, vše ostatní se časem zformuje
- základní cviky jsou efektivní pro budování svalové hmoty a síly, není obtížné se je naučit, příkladem jsou push up (klik), pull up (shyb) či squat (dřep)
- je vhodné věnovat pozornost všem svalům a žádné části těla při začátku s cvičením nevynechávat