Kalistenika

Co je kalistenika

Kalistenika je cvičení s vlastní vahou pro rozvoj pohyblivosti těla, jeho lepší kontrolu a celkové zvýšení síly.

Vznik kalisteniky sahá až do dob starověkého Řecka, kdy se cvičení vyvinulo z řecké gymnastiky.

Cviky v kalistenice

V základu se jedná o nejpřirozenější a nejběžnější cviky, jako jsou:

Všechny tyto cviky  pomáhají posílit hluboké a stabilizační svaly. Díky tomu vás běžné každodenní úkony tolik nevyčerpají.

Čeho kalistenikou dosáhnu

Kalistenika je typem silově vytrvalostního tréninku. Výsledkem takového cvičení jsou zpravidla zpevněné a silné svaly a také perfektně vyrýsované tělo.

S především rostoucím věkem začíná převažovat v podvědmí lidí myšlenka, že se necvičí, abyste v létě u rybníka ukázali biceps , ale aby vaše tělo fungovalo tak, jak má. Krásné vyrýsované tělo pomocí kalisteniky je pak perfektní bonus, a výbornou motivací, během vaší přeměny.

Při kalistenice jde především o získání absolutní kontroly nad svým tělem, a zvládnout při každém cviku zapojit přesně ty správné svaly, a maximálně tak využít jejich potenciál.

Kalistenika pomůcky

Ačkoli cvičení s vlastní vahou nabádá k myšlence, že nepotřebujte žádné pomůcky. Tak to není úplně tak pravda. Jedna ze základních pomůcek je hrazda, dále pak bradla, popřípadě podpěry na kliky.

Pokud se dostane na level, že zvládnete nejnáročnější cviky, tak dalším krokem pro vás může být kalistenika ze závažím.

O pomůckách více zde.

Street workout

Street workout přebírá mnoho prvků z kalistheniky. Stále se jedná o cvičení pouze s váhou vlastního těla. Street workout se však vyznačuje tím, že se cvičí venku – na hřištích nebo v parcích, zkrátka tam, kde jsou hrazdy a bradla.

Kalistenika vs posilovna

Kalisteniku můžete cvičit téměř kdekoliv

Je to komplexní cvičení, při každém cviku se zapojuje hned několik svalových skupin. Například při běžném shybu se zapojují zároveň záda, ruce , ramena, prsa.

Kalistenika klade velký důraz na střed těla, který je často u cvičení v posilovně opomíjen.

Ušetření času a peněz

Pro cvičení kalisteniky si lze pomoci i s aplikacemi. Výborné jsou MADbarz a perfektní je také Movement athtlete, kterou doporučujem, vyberete si svůj level a dle toho se generují cviky.