Pomůcky

Jak už bylo napsáno v tomto článku, ikdyž je kalistenika především cvičení s vlastní vahou, tak bez některých pomůcek se neobejdete.

Hrazda

Hrazda je základní pomůckou pro cvičení kalisteniky. Pokud teda nemáte to štěstí, že můžete celoročně dávat street workout, což v České republice moc dobře nejde. Nebo patříte mezi ty, kteří rádi cvičí v klidu domova, tak hrazda je první věc, po které byste měli sáhnout.

Hrazda do dveří – rozpěrná

Z vlastní zkušenosti vím, že tuto nejlevnější hrazda je především pro menší váhy. Na specifikaci se můžete podívat například na heuréce.

hrazda_rozperna_shit

Jedná se o dveřní hrazdu s vnitřním mechanismem, který začne přeskakovat při určité síle upnutí.  Takže hrozí nebezepečí, že spadnete. Minimálně budete mít v hlavě pořád strašáka, že se můžete zřítit, což u cvičení, kdy se musíte pekelně soustředit na každý váš sval, fakt nechcete. Toto speciálně platí pro vyšší tělesné váhy.

Naopak výborná hrazda je tato klasika. Ideální je, si ji doma dotáhnout hasákem nebo klíčem. Stojí sice 2x více než předešlá, ale je to jistota.

hrazda_rozperna

Nejlevnějí si najdete na heuréce.

Nevýhoda rozpěrné hrazdy spočívá v omezení šířky úchopu šířkou dveří. Je tedy výhodná pro pro chin upy (přítahy), ale pro pull up (shyb) je lepší jiný typ hrazd popsaný níže – toto platí obzvláště pokud jste větší postavy. Další nevýhoda, je pokud jste vysoký(á), že sotva projdete dveřmi, tak se budete muset naučit při průchodu dveří ohýbat více. Nemá smysl před a po cvičení hrazdu nasazovat či sundávat.

Hrazda do dveří – závěsná

Tato hrazda není špatná, dá se využít i pro cvičení na zemi. Podmínkou ale je, abyste měli dostatečnou zárubeň, za kterou ji pověsíte. Pokud máte doma běžnou dveřní zárubeň, které je téměř zapuštěna do zdi, tak tuto hrazdu nepověsíte. Hrazda není připevněna „na pořád“ , jak je to u rozpěrní hrazdy. Při každém cvičení ji nasadíte na zárubeň, a po cvičení zase sundáte.

hrazda_zavesna

Výhodou o proti dveřní hrazdě je neomezená šířka úchopu, Koupit můžete  na heuréce.

Hrazda do zdi

Výborná varianta je také  hrazda do zdi.  Výhodou o proti dveřní hrazdě je neomezená šířka úchopu.

Velké množství můžete najít v kategorii hrazdy na heuréce, ceny jsou od 900kč do 4000kč.

Bradla

Kalistenika není jen o hrazdě, neméně cenným pomocníkem jsou také bradla.

Bradla opět můžete koupit na heuréce.

Posilovací věž

Další možností je posilovací věž, kde máte hrazdu a bradla v jednom.

profi-set-duvlan-4v1

Podpěra pro kliky

Další pomůckou, která se velice hodí pro kalisteníku jsou podpěry pro kliky. Podpěry vám umožní větší rozsah pohybu u kliků, a také můžte cvičit L-sit nebo V-sit jako je na obrázku níže.

Poděpry či madla na kliky lze koupit zde.

kliky_support

Gymnastické kruhy

Čím dál větší oblibě se těší gymnastické kruhy.

gym_kruhy

TRX

Modním hitem posledních 5 let je TRX. Nemusíte nutné kupovat drahý originál za 3 až 5 tisíc, bohatě stačí levnější varianta do tisícovky hledejte TRX nebo levnější variatnu multitrainer.

trx

Oblečení rukavice, rezistentní gumy

Velice zajímavou možností je také nákup zboží z Aliexpressu nebo Dealexrteamu.

Aplikace

Pro cvičení kalisteniky si lze pomoci i s aplikacemi. Výborné jsou MADbarz a perfektní je také Movement athtlete, kterou doporučujem, vyberete si svůj level a dle toho se generují cviky.